جمعه, 01 تیر 1403
شناسه خبر:899

نوروز در ایران کهن / محمدجواد اله یاری

  • انداز قلم
آداب و رسوم

نوروز پیروز تکیه گاه و ضامن بقای ملتی شده است که گویا خالقان و موسسین آن با خبر بوده اند که ایران کهن در گذر زمان در معرض تندباد حوادث و بلاست.

 

بنام خدا

نوروز پیروز بر همگان خجسته باد

 

به فر کیانی یکی تخت ساخت

چه مایه بدو گوهر اندر نشاخت

 

به جمشید بر گوهر افشاندند

مر آن روز را روز نو خواندند

 

سر سال نو هرمز فرودین

برآسوده از رنج روی زمین

 

بزرگان به شادی بیاراستند

می و جام و رامشگران خواستند

 

چنین جشن فرخ ازان روزگار

به ما ماند ازان خسروان یادگار

(فردوسی) 

 

ایده پردازی، نام گذاری و برپا نمودن جشن نوروز و خلق چنین اثر آیینی، فرهنگی و هنری ای در این سطح از بالندگی، ماندگاری و تاثیرگذاری، کاری‌ست اگر نگوییم بی نظیر ولی به قطع و یقین کم نظیر در تاریخ هنر و فرهنگ بشری از آغاز تا کنون و تا همیشه تاریخ . 

نوروز پیروز تکیه گاه و ضامن بقای ملتی شده است که گویا خالقان و موسسین آن با خبر بوده اند که ایران کهن در گذر زمان در معرض تندباد حوادث و بلاست و باید تکیه گاهی مستحکم این کشور و ملتش را از گزند حوادث و بلایا مصون دارد و این بار را بر دوش نوروز گذاشته اند که تا اکنون سربلند، راست قامت و پابرجا ایستاده است . مصریان به درستی گفتند شما شاهنامه و فردوسی داشتید که آداب و رسوم و فرهنگ و زبانتان فارسی ماند. ( فردوسی خالق شاهنامه ۳۲۹ تا ۴۱۶ ه.ق )

دکتر احسان یارشاطر هم بدرستی گفته دو ایرانیم یکی وطنی با حدود و ثغور جغرافیایی‌اش که به تناوب مورد هجوم و حمله و اشغال و جنگ و غارت و کشتار بوده و هست.

( حمله اسکندر در عهد هخامنشیان، تهاجم رومیان و اعراب در عهد ساسانیان قبل از اسلام و بعد از اسلام، یورش وحشیانه مغولان،ترکان غزنوی، ترکان سلجوقی و .... ، اشغال جزایر جنوب توسط پرتغالی ها، اشغال جنوب ایران توسط انگلیس اشغالگر در ۳ مرحله، جنگ هرات در عهد ناصرالدین شاه قاجار و در جنگ های اول و دوم جهانی یکی حدود ۱۰۰ سال پیش و دیگری حدود ۷۸ سال و . . . ) 

بقول دکتر زرین کوب ایران چهار راه حوادث است و همیشه در معرض تهاجم می باشد . اما ایران دومی که دست نیافتنی و پاینده و پویا موجب ماندگاری وطن شده ، حوزه‌ی تمدنی، فرهنگی و هنری و تاریخی ماست که همچنان می بالد و می درخشد و در حوزه‌ی ادب و هنر سخن ها دارد و کسی را یارای 

مقابله با آن نیست.

جواد طباطبایی دکترای فلسفه سیاسی و استاد سابق دانشگاه تهران که اخیرا در خارج از کشور درگذشت، تالیفاتی پیرامون حوزه تمدنی ایران دارد و بجد معتقد است ایران کهن در خارج از محدوده‌ی ایدئولوژی قبل از اینکه کشور باشد ( دولت ملت شهر ) بوده و هست. در معماری، هنر و ادبیات صاحب مکتب و سبک خاصی است . این ویژگی ها در ۴۰۰ سال اخیر در ممالک غربی مطرح و باب شده است در حالی که ایران کهن از هزاره ها قبل دارای تمدنی اعجاب انگیز بوده است. سخن به درازا کشید. جوانان وطن قدر داشته هایتان را بدانید و در اعتلا، ترقی، حفظ و بقای ایران کهن بکوشید . 

نوروز خیر و پیروز ، پاینده ایران 

 

محمد جواد اله یاری / روستای زیارت دشتستان - اسفند ۱۴۰۱

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت به نمایش گذاشته خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد
تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2

نظر سنجی

به نظر شما برای پیشرفت و اعتلای زیارت نیاز به اقدام در کدام موارد بیشتر احساس می شود؟
به نظر شما برای پیشرفت و اعتلای زیارت نیاز به اقدام در کدام موارد بیشتر احساس می شود؟
شما باید حد اقل یک گزینه را برای رأی انتخاب کنید!